چاچ

گذری بر یکی دیگر از استادان شیمی جابر بن حیان

این دانشمند بزرگ از شاگردان معروف امام صادق (ع) بود. گویند وی اهل طوس یا طراطوس بود. محل وفاتش احتمالا در لرستان می باشد. در کتابخانه های معتبر جهان 22 رساله علمی به نام جابر وجود دارد. اکتشافات بسیاری را در شیمی به جابر نسبت می داده اند که معروفترین آن ها جوهر گورگد(اسید سولفوریک)، جوهر شوره(اسید نیتریک) و سنگ جهنم (نیترات نقره) می باشد. در حدود هزار و دویست سال پیش جابر بن حیان شیمیدان عرب اسیدی کشف کرد که آن را تیزاب سلطانی می نامیم. تیزاب سلطانی که ترکیب است از اسید نیتریک و اسید کلریدریک، فلزهایی مانند نقره و طلا را در خود حل می کند مه قوی ترین اسید جهان است. او اطلاعاتی در زمینه ی ترکیب و ذوب مواد معدنی داشته است. کلود لویی برتوله Claude Louis Berthollet ، 1748-1822 میلادی) شیمیدان فرانسوی درباره جابر می گوید:

«جابر در علم شیمی همان مقامی را دارد که ارسطو در علم منطق داشت»

 

 

منابع

کتاب های محتوای تکمیلی شیمی سال دوم راهنمایی (آزمایشگاه)

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان ج 2 و 6

   + پارسا هوشمند ; ۸:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢۸
comment نظرات ()

گذر کوتاهی بر زندگی محمد زکریای رازی

او از بزرگترین دانشمندان ایرانی است که در شعبان (251 ه ق) در شهر ری نزدیک تهران متولد شد و در شعبان (313 ه ق) در همان شهری وفات بافت. عرب ها او را طبیب المسلمین نامیدند و به مناسبت اینکه کتابهای او به زبان عربی بوده جالینوس العرب خواندند.  وی در اغلب علوم سرآمد زمان خود بود. در علم کیمیا هم توجیه پدیده های شیمی را با آزمایش همراه کرده بود. طبقه بندی مواد شیمیایی و توصیف دقیق تجارب و تحقیق در باب جرم حجمی مواد از جمله نتایج تلاش های وی می باشد او یکی از بانیان طب شیمی است. گویند او اولین کسی بود که الکل را جهت تهیه داروههای شیمیایی  و استفاده از آن در معالجه امراض کشف کرده است. رازی درباره جیوه نیز مطالعاتی داشته و از ترکیبات آن ها در معالجه امراض استفاده می کرده است. او در این راه قدرت بینایی خود را از دست داد. رازی خود را در کیمیا شاگرد جابر می شمرد. وی 24 کتاب یا رساله در علم کیمیا نوشته است. به نوشته ی بیرونی تعداد کتاب های او حدود 184 محلد است.

 

منبع

کتاب محتوای تکمیلی شیمی سال دوم راهنمایی (آزمایشگاه)

لغتنامه دهخدا

   + پارسا هوشمند ; ۸:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢۸
comment نظرات ()

چرا برگ درختان در پاییز تغییر می کند؟

رنگ برگ ها در پاییز تغییر می کند و به رنگ های مختلفی از قبیل زرد، قرمز، نارنجی و ارغوانی می شوند، زیرا برگ ها ، گذشته از سبزینه (کلروفیل) ، رنگدانه های دیگری نیز دارند، از قبیل: گزانتوفیل(زرد) ، کاروتن (نارنجی) و لیکوپن (قرمز) و غیره. وجود این رنگدانه ها سبب می شود که آن ها پس از متوقف شدن عمل فتوسنتز (ترکیب و تجزیه به وسیله ی نور) و بعد از آن تجزیه ی سبزینه (کلروفیل) به رنگ های مختلفی غالبا زرد منظره ی زیبا و آرامش بخشی به گیاه می دهد . این یک تغییر شیمیایی است.

 

منابع:

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان ج 6، معارف گیاهی، کتاب علوم اول راهنمایی

   + پارسا هوشمند ; ۸:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢۸
comment نظرات ()